Kiedy naprawiać turbosprężarkę?
05.04.2022
Wielu z nas, użytkowników samochodów z silnikiem turbodoładowanym, zastanawia się na czym polega regeneracja turbosprężarki i przede wszystkim: kiedy regenerować turbinę?
Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim, nie da się do końca przewidzieć awarii turbosprężarki. W rzeczywistości, gdy turbosprężarka daje o sobie znać, poprzez charakterystyczne dla jej nieprawidłowej pracy symptomy, jest to już sygnał do podjęcia czynności naprawczych, a niekiedy nawet jej wymiany.
Większość użytkowników samochodów wie, gdzie jest turbina w samochodzie, ale nie zawsze wie, czym jest turbo w samochodzie. Dla przypomnienia, turbosprężarka wykorzystuje energię spalin, opuszczających komorę spalania silnika, do sprężenia dodatkowej dawki powietrza, zasysanej od strony filtra powietrza, w celu doładowania silnika. To proste w swym działaniu urządzenie, wymaga dużej precyzji w fazie produkcyjnej, oraz prawidłowych parametrów działania w środowisku silnika. Kluczowe z punktu widzenia żywotności będą przede wszystkim parametry smarowania, czyli ciśnienie oleju oraz stopień jego zanieczyszczenia. Stosując się do regularnych interwałów przeglądów mamy wpływ na przedłużenie bezawaryjnej pracy turbosprężarki.
Turbina – regeneracja czy nowa?
Kiedy jednak do awarii już dojdzie, użytkownik musi zadecydować: turbina – regeneracja czy nowa? W większości przypadków wybór zależy od tego, ile kosztuje regeneracja turbosprężarki w porównaniu z produktem nowym. Nie istnieje jeden uniwersalny przelicznik, jednakże przyjmuje się iż cena regeneracji turbiny stanowi od 30% ceny nowej turbosprężarki, przy podstawowej naprawie. W zależności od stopnia uszkodzenia oraz typu turbosprężarki, cena naprawy może znacznie zbliżyć się do tej, ile kosztuje turbosprężarka nowa.
Wracając zatem do pytań z początku tekstu, regeneracja turbosprężarki może obejmować wymianę zestawu naprawczego, w skład którego wchodzi ułożyskowanie oraz pierścienie uszczelniające, aż po wymianę kompletnego rdzenia turbiny z elementami wirującymi, w skrajnych przypadkach.
Na pewno warto o swoją turbosprężarkę dbać, zapewniając jej jak najlepsze parametry pracy i nie narażając na niepotrzebne awarie z powodu wydłużonych interwałów czy pozornych oszczędności przy wymianie kompletu filtrów. Wówczas nie trzeba się będzie stresować tym, ile kosztuje turbo do samochodu.
Stosując się do zaleceń producentów samochodów dotyczących okresowych przeglądów i wymiany części eksploatacyjnych naszego pojazdu mamy wpływ na przedłużenie bezawaryjnej pracy turbosprężarki.